אל תאמינו למה שכתוב בעיתון

על "מרק אבן" / הילה אהרון בריק "הבמה"

"...הגרסה של טל בן בינה ל"מרק אבן" נוצרה בעקבות קיץ המחאה ב-2011 ומעבר לכל מרכיביה המוקפדים, שמייד אפרט , ניכר בה כי היא מונעת ממקום של אמירה חברתית, המותאמת לגמרי לגיל הרך. 
  
"ככה זה בטבע אחותי, היום אני אוכל אותך, מחר תאכלי אותי", אומר הזאב לקופיפה, אמירה שגורמת לה לעשות מעשה מנהיגות חברתי. מתוך מציאות של מצוקה קולקטיבית, שבה החזק (שגם הוא חלש) רודף את החלש יותר, מוצאת הקופיפה רבת התושייה דרך  להניע את שאר הדמויות לשיתוף פעולה, מייצרת מצע (מרק) משותף לסולידריות, שמוביל לבסוף לרווחת כולם. 
  
מבין האמצעים האמנותיים הבונים את ההצגה הזו, ראשית יש לומר דבר מה על השפה. לא רק שהיא מחורזת להפליא ובה בעת בהירה מאוד, היא גם בעלת הברקות לשוניות מרובות. למעשה נשמע כי היא מלוטשת דיה מבחינה לשונית לעלות על הכתב כגרסה בעלת חיים משלה לסיפור, ולהתייצב לצד "דירה להשכיר" האלמותי על מדף הסיפורים החברתיים לילדים."

למאמר המלא, לחצו כאן   
   

"היפהפייה הנרדמת – הסיפור האמיתי" היא הצגה קטנה ומתוקה שמצליחה בעזרת כמה אמצעים אמנותיים והמון דמיון ויצירתיות ליצור עולם שלם ולהציע התבוננות חדשה, מקורית, ונקייה מצדקנות... טל בן בינה שנושאת את ההצגה כולה על כתפיה, מביאה אל הבמה קסם רב, ואישיות בימתית ממזרית ומקורית, שמצליחה להצחיק פעם אחר פעם בלי לגלוש למניירות או לקלישאות, בלי להגזים, ותוך שמירה על דיוק רב. לצדה בובות כובשות במיוחד, גם אותן יוצרת בן בינה, ואת כל אחת מהן השכילה לאפיין כדמות שנונה, חדה ומצחיקה משל עצמה. בעזרתן, ובעזרת אביזרי תפאורה מועטים, צנועים וחכמים, היא אכן בונה עולם שלם וכובש, פותחת את הילדים להתבוננות אחרת על המוכר להם ומספקת גם להורים שעה של תענוג אמיתי... (לכתבה המלאה לחצו כאן)

 טל גורדון – אתר הבמה 

 

תמר אברמוביץ | 8:10 | 7.1.2013 מהאתר: "גיבור תרבות"

שעת אושר! 

שירה נכדתי ואני, בכובע של מבקרות הבית להצגות ילדים של "גיבור תרבות", מרבות לפקוד תיאטראות. שירה אומנם "רק" בת ארבע אבל כבר עם כמות הצגות מכובדות וחוש ביקורת מפותח אפילו לאולמות התיאטרון ולתנאים שלהם. עבור שירה גם הכניסה לתיאטרון גבעתיים התגלתה כ"מזמינה" בזכות התערוכות המתחלפות שיוצרת אוירה נעימה ושונה מהיכלים גדולים וכמובן אוסף הבובות המרשים מהעולםאבל המבואה והמבוא להצגה היו רק המשחק המקדים והקצפת לדובדבן האמיתי בצורת "הדייג ודג הזהב" הצגה צנועה של שחקנית אחת בשם טל בן בינה, בובות, תפאורה מינימליסטית ותוצאה ענקית. טל אוהבת ילדים והילדים מחזירים לה אהבה.

בדרכנו להצגה, דיברנו על סיפור ההצגה הכה מוכר ושירה גילתה בקיאות רבה. סבתא, אמרה לי שירה, השחקנית מספרת מאוד יפה את הסיפור של הדייג ודג הזהב והיא גם מצחיקה. צודקת!ובמילים שלי: באמצעות כשרון רב, עיבדה טל בחריזה מדויקת הטבולה בהומור רב במקומות הנכונים בשילוב אינטליגנציה, הצגה מקסימה שבה היא כשחקנית הצליחה להעביר לנו המבוגרים וכמובן לילדים באותה רמה ובאותה שפה (בלי פינוק), את מהות האושר מול העושר. מכונית יפה, דירה יפה, ארמון או כתר על הראש לא הצליחו לגרום לבובה אחת – יוכבד להיות מאושרת. יוכבד ויוחנן, דג הזהב, הפרה, שומרי הבטחון ועוד, דמויות גדולות והן נעשו עם הבעה. ילד שישב מאחורינו שאל בתמימות את אביו, האם יוכבד אמיתית? צודק! העולם שטל בן בינה מייצרת הופך למציאות למשך שעה קלה...

ואם מבקשים מכם לתת משאלה? תביעו אחת: לרכוש כרטיס וללכת להצגה הזו.

 

 "בן המבולגן ובנדיקטוס הליצן" נגנזה לאחר מאות הופעות בין השנים 2008 – 1996. בהזדמנות חגיגית זו אני רוצה להודות לשותפי המוכשרים והמקסימים בהצגה זו: לודה אהרונסון, אירית בשן ויובלל לירון. בהצלחות לכולם!


ĉ
Tal ben bina,
8 בספט׳ 2015, 23:36
Comments